- За насКои сме ние?
- МрежаРегиони в развитие
- Проекти
- „Три подхода за равни възможности за хора с психични заболявания“
- Цели на проекта
- СПОК клип за депресията
- Доклад с добри практики Програма BG 07 „Инициативи за обществено здраве“
- Работен семинар „България и Норвегия за по-добро психично здраве“
- Подкрепителна група за близки на хора с психични заболявания
- КОНФЕРЕНЦИЯ „Психичното здраве – стигми, предразсъдъци и последствия“
- Международна конференция, 14 ноември, София. „Хората с психични заболявания – надежди, очаквания и възможности“
- FreeEX – Отговорност. Свобода на изразяване
- Адаптация на бежанци
- Програма „Оцеляването не е късмет“
- Програма „Първите секунди“
- Ксенофобия
- Зависимости
- Проучване на корелацията между деца и младежи, употребяващи наркотици и престъпността при непълнолетните
- Работни срещи за запознаване с Исландския модел и обмен на практики
- Адаптация на Исландския модел
- Съвместна конференция на тема: „Исландският модел в България: Превенция на употребата на наркотици за деца и младежи“
- Съвместен обучителен семинар
- Ателие за родители
- Визуализация и публичност
- Управление на проекта
- Информационни и насърчителни дейности за укрепване на двустранните отношения
- Скръб
- Повишаване на организационната и финансова устойчивост на СПОК
- Допитване „Как разбираме мъката на децата, как консултираме“
- Повишаване на капацитета на СПОК, чрез създаване на система за подкрепа на деца, преживяващи скръб
- Семинари за обучение в разработена система
- Кръгла маса за дискутиране и популяризиране на психо-социалната система
- Визуализация и публичност
- Управление на проекта
- Изследване на младежите в Европа
- „Ние Ви разбираме и подкрепяме“
- L.I.K.E. – инвестициите в живота с са ключ към заетостта
- Проект „EAAD-Best“
- Контакти
„Адаптация за новопризнати бежанци и деца-бежанци“
„Адаптация за новопризнати бежанци и деца-бежанци чрез колективистични и семейно ориентирани методи и допълнителни обучения“
Войната и въоръжените конфликти засягат милиони хора по света всяка година, изпращайки много от тях далече от домовете им в други страни с надеждата да избягат от хаоса и насилието. Сред тези бежанци са и хиляди деца. Повечето от тези деца и подрастващи под 18 годишна възраст, които са преживяли опустошителни и дълбоко стресови събития, се нуждаят от подкрепящи услуги. Около 15 процента от избягалите от военните конфликти в родината си са деца. Само в центъра за бежанци в Овча купел децата са 400.
Дефинираните нужди на подрастващите са свързани с помощ по отношение на ежедневието им, но и свързани с образователни проблеми, физическото и психическото им здраве. Широк е диапазонът на проблемите, свързани с психичното здраве на децата в следствие от въоръжените конфликти – повишени симптоми на посттравматично стресово разстройство, депресия, тревожност, соматични оплаквания, проблеми със съня и поведенчески проблеми. Подрастващите, които са с психологически проблеми или емоционална нестабилност имат по-сериозни затруднения в следствие от травмите на преживяното. Момичетата са по-уязвими на травми и пряко насилие. Расовата и етническата принадлежност създават психологически конфликти у децата-бежанци, особено сблъсквайки се с допълнителните стресови факти от приемащата страна като дискриминация и културни различия. Те са в еднаква житейска ситуация – без родина, дом, собственост, често без роднини и приятели.
Проектът отговаря на тези нужди от адаптация на представителите на бежанската група, като им предлага разнообразни дейности и подкрепа.
Цели на проекта:
Основната цел на проекта е подсилване на сферите на свобода, сигурност и справедливост чрез предоставяне на възможност за допълнително обучение на деца-бежанци, включително непридружени непълнолетни и малолетни деца, и подпомагане на социалната ориентация и културната адаптация на деца-бежанци и новопризнати бежанци.
Специфични цели на проекта са: да бъде проведени допълнителни обучения във връзка с по-доброто усвояване на знания по български език, математика и други природни науки за деца-бежанци, включително непридружени непълнолетни и малолетни; да бъде създадена подкрепяща семейна среда за деца-бежанци посредством запознаване с целите и предоставяните възможности от българската образователна система, както за децата бежанци, така и техните родители; да бъде създадени условия за културна адаптация и интеграция в българското приемащо общество; да бъде подпомогната социалната ориентация на деца-бежанци и новопризнати бежанци.
Бенефициенти:
Преки бенефициенти по проекта са: деца-бежанци, включително непридружени непълнолетни и малолетни; новопризнати бежанци; деца и възрастни от българския етнос включени в дейностите.
Непреки бенефициенти по проекта са: заинтересовани страни и институции; българската общност, общността на бежанците в страната.
Дейности, осъществени в рамките на проекта: