На 24 февруари 2025 г. в хотел „Рила“, София се състоя официалното откриване на проект SASTIPE, насочен към подобряване достъпа на ромските общности до качествени услуги за психично здраве в България, Румъния и Гърция. Събибието се  организирано от Център „Амалипе“, с участието на председателя на Сдружение за прогресивна и отворена комуникация – Албена Дробачка. Сдружение СПОК бе представено също и от д-р Юри Кацаров, клиничен психолог.

Събитието събра ключови представители на институции, здравни експерти, ромски медиатори и организации на гражданското общество, които обсъдиха основните предизвикателства и възможности за подобряване на услугите за психично здраве сред ромските общности. Сред официалните гости бяха г-жа Деница Сачева, народен представител и бивш председател на Парламентарната комисия по въпросите на хората с психични заболявания, и доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор, които подчертаха значението на институционалната подкрепа и необходимостта от устойчива политика за психично здраве, адаптирана към специфичните нужди на ромската общност.

Ключови акценти от събитието:

В речта си г-жа Деница Сачева подчерта, че устойчивите решения на проблемите с психичното здраве в ромските общности изискват дългосрочна стратегия, интегрирана в националните здравни политики. Тя отбеляза значението на ромските здравни медиатори като ключов фактор за подобряване на достъпа до здравни услуги и заяви необходимостта от задълбочена работа за намаляване на стигмата и подобряване на институционалната координация.

Доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор, сподели личната си подкрепа за проект SASTIPE и предприетите инициативи, отбелязвайки: „Психиката е най-уязвимата част от човек.“

Д-р Юри Кацаров, в своята презентация, посветена на предизвикателствата и бариерите пред достъпа до услуги в подкрепа на психичното здраве, очерта основните фактори, които възпрепятстват търсенето на помощ.По време на дискусиите здравните медиатори споделиха своя опит и предизвикателствата, с които се сблъскват в работата си – недоверие към здравните институции, липса на културно чувствителни услуги и социалната стигма, свързана с психичното здраве. Участниците обсъдиха възможностите за засилване на взаимодействието между здравните специалисти и медиаторите в общността, както и за разработване на по-ефективни и достъпни услуги.

Проектът SASTIPE ще работи за повишаване на осведомеността, обучение на здравни медиатори, разработване на иновативни модели за подкрепа на психичното здраве и застъпничество за по-добри политики. Събитието постави основите за бъдещо сътрудничество между институции, организации на гражданското общество и ромските общности, за да се осигури достъп до качествени и културно чувствителни услуги за психично здраве.

 

Информация за проекта можете да намерите на следния линк:

Проект SASTIPE