На 24 февруари 2015 година в Информационния център на Министерство на отбраната се проведе семинар-дискусия на тема „КСЕНОФОБИЯТА СРЕЩУ МУЛТИКУЛТУРАЛИЗМА СЛЕД ШАРЛИ ЕБДО”. Събитието е част от проект “Обмен на практики и създаване на модел за ограничаване на речта на омразата чрез създаване на култура на толерантност и приемане на различията”.
Панели:
1. Интеграция, джихадизъм, ксенофобия и борба срещу нетолерантността в Европа – единство и разнообразие
Основни интеграционни модели – Франция, Великобритания, Германия. Многопластова ксенофобия, парадигми за ограничаване на езика на омразата. Западноевропейски, балкански и източноевропейски джихадизъм
Докладчик: проф. Владимир Чуков, арабист
2. „Шарли“ – психология на агресията
Въпросът за агресията. Психология на агресията като проява на кризата на самоидентификацията. Упадък на културата, въпросът за свободата и агресията
Докладчик: Д-р Милко Василев, дир. на Информационния център на МО
3. Свободата на словото срещу речта на омразата в епохата на мултикултурализма
„Обществени нагласи спрямо речта на омразата в България“ – данни от социологически проучвания, вкл. доклада на Институт „Отворено общество“ – София, 2014. Хейтърство и медии. Връзка между речта на омразата и престъпленията от омраза. Граници на толерантността в мултикултурния свят.
Докладчик: д-р Вяра Ганчева, социолог
4. Проучване относно преодоляване проявите на расизъм и ксенофобия, проведено сред деца, юноши и младежи от гр.София 12 – 26.01.2015 год.
Кратка информация за проучването. Анализ на получените донни. Обсъждане на резултатите.
Докладчик: д-р Юри Кацаров, психолог
5. Смъртта на мултикултурализма и възкръсването на ксенофобията – какви са алтернативите на социалната действителност в Европа?
Мултикултурализмът като социално неприложима идеология – причини и взаимовръзки. Ксенофобията като неприемлив модел на социалната реалност – фактори и последствия. Алтернативи на биполярния модел – образование, нов социален договор, нови форми на съвместно съжителство
Докладчик: Методи Пачев, арабист
Проектът “Обмен на практики и създаване на модел за ограничаване на речта на омразата чрез създаване на култура на толерантност и приемане на различията” се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.
No Responses